Euro 2020: Η Ευρώπη παίζει μπάλα!

Διαβάστε επίσης

Με ένα χρόνο καθυστέρηση ξεκινάει σήμερα, 11/6 η διοργάνωση του Euro 2020. Η πανδημία του κορωνοϊού μπορεί να φρέναρε τη μεγάλη γιορτή του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου, όμως δε τη σταμάτησε κιόλας!

Η φετινή διοργάνωση αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον, αφού οι μάχες από την πρώτη φάση, είναι συναρπαστικές! Από τους 6 ομίλους ξεχωρίζει ο τελευταίος, με τις Γερμανία, Γαλλία, Πορτογαλία και Ουγγαρία να κοντράρονται για τις θέσεις των νοκ άουτ αγώνων.

Διαβάστε παρακάτω αναλυτικά τους ομίλους, το πρόγραμμα των αγώνων, τις τηλεοπτικές μεταδόσεις και όσα πρέπει να ξέρετε για τη Euro, το οποίο για πρώτη φορά θα διεξαχθεί σε έντεκα διαφορετικά ευρωπαϊκά γήπεδα.

1ος όμιλος:

Τουρκία

Ιταλία

Ουαλία

Ελβετία

2ος όμιλος

Ρωσία

Βέλγιο

Δανία

Φιλανδία

3ος όμιλος

Ολλανδία

Ουκρανία

Αυστρία

Βόρεια Μακεδονία

4ος όμιλος

Αγγλία

Κροατία

Σκωτία

Τσεχία

5ος όμιλος

Ισπανία

Σουηδία

Πολωνία

Σλοβακία

6ος όμιλος: 

Πορτογαλία

Γερμανία

Ουγγαρία

Γαλλία

Οι αγώνες: 

1η Αγωνιστική

11 Ιουνίου 22:00 Τουρκία – Ιταλία
12 Ιουνίου 16:00 Ουαλία – Ελβετία
12 Ιουνίου 19:00 Δανία – Φινλανδία
12 Ιουνίου 22:00 Βέλγιο – Ρωσία
13 Ιουνίου 16:00 Αγγλία – Κροατία
13 Ιουνίου 19:00 Αυστρία – Βόρεια Μακεδονία
13 Ιουνίου 22:00 Ολλανδία – Ουκρανία
14 Ιουνίου 16:00 Σκωτία – Τσεχία
14 Ιουνίου 19:00 Πολωνία – Σλοβακία
14 Ιουνίου 22:00 Ισπανία – Σουηδία
15 Ιουνίου 19:00 Ουγγαρία – Πορτογαλία
15 Ιουνίου 22:00 Γαλλία – Γερμανία

2η Αγωνιστική

16 Ιουνίου 16:00 Φινλανδία – Ρωσία
16 Ιουνίου 19:00 Τουρκία – Ουαλία
16 Ιουνίου 22:00 Ιταλία – Ελβετία
17 Ιουνίου 16:00 Ουκρανία – Βόρεια Μακεδονία
17 Ιουνίου 19:00 Δανία – Βέλγιο
17 Ιουνίου 22:00 Ολλανδία – Αυστρία
18 Ιουνίου 16:00 Σουηδία – Σλοβακία
18 Ιουνίου 19:00 Κροατία – Τσεχία
18 Ιουνίου 22:00 Αγγλία – Σκωτία
19 Ιουνίου 16:00 Ουγγαρία – Γαλλία
19 Ιουνίου 19:00 Πορτογαλία – Γερμανία
19 Ιουνίου 22:00 Ισπανία – Πολωνία

3η Αγωνιστική

20 Ιουνίου 19:00 Ελβετία – Τουρκία
20 Ιουνίου 19:00 Ιταλία – Ουαλία
21 Ιουνίου 19:00 Βόρεια Μακεδονία – Ολλανδία
21 Ιουνίου 19:00 Ουκρανία – Αυστρία
21 Ιουνίου 22:00 Ρωσία – Δανία
21 Ιουνίου 22:00 Φινλανδία – Βέλγιο
22 Ιουνίου 22:00 Κροατία – Σκωτία
22 Ιουνίου 22:00 Τσεχία – Αγγλία
23 Ιουνίου 19:00 Σλοβακία – Ισπανία
23 Ιουνίου 19:00 Σουηδία – Πολωνία
23 Ιουνίου 22:00 Γερμανία – Ουγγαρία
23 Ιουνίου 22:00 Πορτογαλία – Γαλλία

Οι τηλεοπτικές μεταδόσεις:

1η Αγωνιστική

Παρασκευή 11 Ιουνίου

22:00 Τουρκία – Ιταλία

Σάββατο 12 Ιουνίου

16:00 Ουαλία – Ελβετία
19:00 Δανία – Φινλανδία
22:00 Βέλγιο – Ρωσία

Κυριακή 13 Ιουνίου

16:00 Αγγλία – Κροατία
19:00 Αυστρία – Βόρεια Μακεδονία
22:00 Ολλανδία – Ουκρανία

Δευτέρα 14 Ιουνίου

16:00 Σκωτία – Τσεχία
19:00 Πολωνία – Σλοβακία
22:00 Ισπανία – Σουηδία

Τρίτη 15 Ιουνίου

19:00 Ουγγαρία – Πορτογαλία
22:00 Γαλλία – Γερμανία

2η Αγωνιστική

Τετάρτη 16 Ιουνίου

16:00 Φινλανδία – Ρωσία
19:00 Τουρκία – Ουαλία
22:00 Ιταλία – Ελβετία

Πέμπτη 17 Ιουνίου

16:00 Ουκρανία – Βόρεια Μακεδονία
19:00 Δανία – Βέλγιο
22:00 Ολλανδία – Αυστρία

Παρασκευή 18 Ιουνίου

16:00 Σουηδία – Σλοβακία
19:00 Κροατία – Τσεχία
22:00 Αγγλία – Σκωτία

Σάββατο 19 Ιουνίου

16:00 Ουγγαρία – Γαλλία
19:00 Πορτογαλία – Γερμανία
22:00 Ισπανία – Πολωνία

3η Αγωνιστική

Κυριακή 20 Ιουνίου

19:00 Ελβετία – Τουρκία ΑΝΤ1 ή Μακεδονία TV
19:00 Ιταλία – Ουαλία ΑΝΤ1 ή Μακεδονία TV

Δευτέρα 21 Ιουνίου

19:00 Βόρεια Μακεδονία – Ολλανδία ΑΝΤ1 ή Μακεδονία TV
19:00 Ουκρανία – Αυστρία ΑΝΤ1 ή Μακεδονία TV
22:00 Ρωσία – Δανία ΑΝΤ1 ή Μακεδονία TV
22:00 Φινλανδία – Βέλγιο ΑΝΤ1 ή Μακεδονία TV

Τρίτη 22 Ιουνίου

22:00 Κροατία – Σκωτία ΑΝΤ1 ή Μακεδονία TV
22:00 Τσεχία – Αγγλία ΑΝΤ1 ή Μακεδονία TV

Τετάρτη 23 Ιουνίου

19:00 Σλοβακία – Ισπανία ΑΝΤ1 ή Μακεδονία TV
19:00 Σουηδία – Πολωνία ΑΝΤ1 ή Μακεδονία TV
22:00 Γερμανία – Ουγγαρία ΑΝΤ1 ή Μακεδονία TV
22:00 Πορτογαλία – Γαλλία ΑΝΤ1 ή Μακεδονία TV

Νοκ άουτ

Φάση των «16»

Σάββατο 26 Ιουνίου

2Α – 2Β (19:00, Αμστερνταμ)

1Α – 2Γ (22:00, Λονδίνο)

Κυριακή 27 Ιουνίου

3: 1Γ – 3Δ/Ε/ΣΤ (19:00, Βουδαπέστη)

4: 1Β – 3Α/Δ/Ε/ΣΤ (22:00, Μπιλμπάο)

Δευτέρα 28 Ιουνίου

5: 2Δ – 2Ε (19:00, Κοπεγχάγη)

6: 1ΣΤ-3Α/Β/Γ (22:00, Βουκουρέστι)

Τρίτη 29 Ιουνίου

7: 1Δ – 2ΣΤ (19:00, Δουβλίνο)

8: 1Ε – 3Α/Β/Γ/Δ (22:00, Γλασκώβη)

Προημιτελικοί

Παρασκευή 2 Ιουλίου

ΠΡ1: Νικητής 6 – Νικητής 5 (19:00, Αγία Πετρούπολη)

ΠΡ2: Νικητής 4 – Νικητής 2 (22:00, Μόναχο)

Σάββατο 3 Ιουλίου

ΠΡ3: Νικητής 3 – Νικητής 1 (19:00, Μπακού)

ΠΡ4: Νικητής 8 – Νικητής 7 (22:00, Ρώμη)

Ημιτελικοί

Τρίτη 6 Ιουλίου

ΗΜ1: Νικητής ΠΡ2 – Νικητής ΠΡ1 (22:00, Λονδίνο)

Τετάρτη 7 Ιουλίου

ΗΜ2: Νικητής ΠΡ4 – Νικητής ΠΡ3 (22:00, Λονδίνο)

Τελικός

Κυριακή 11 Ιουλίου

Νικητής ΗΜ1 – Νικητής ΗΜ2 (22:00, Λονδίνο)

Οι χώρες, οι πόλεις και τα γήπεδα διεξαγωγής

Αζερμπαϊτζάν: Μπακού, Baku Olympic Stadium

Δανία: Κοπεγχάγη, Parken

Αγγλία: Λονδίνο, Wembley Stadium

Γερμανία: Μόναχο, Allianz Arena

Ουγγαρία: Βουδαπέστη, Puskas Ferenc Stadion

Ιταλία: Ρώμη, «Ολίμπικο»

Ολλανδία: Αμστερνταμ, Johan Cruijff Arena

Ρουμανία: Βουκουρέστι, Arena Nationala

Ρωσία: Αγία Πετρούπολη, Saint Petersburg Stadium

Σκωτία: Γλασκώβη, Hampden Park

Ισπανία: Σεβίλλη, Estadio La Cartuja

Παλαιότερα άρθρα: